Ansatte i Grundskolen

Print Friendly, PDF & Email

I Grundskolen lægger vi vægt på, at alle ansatte har relevant uddannelse og er i stand til at føre eleverne til afgangsprøve i et eller flere fag. Vi vægter en høj grad af faglighed og engagement og tilbyder løbende relevant videre- og efteruddannelse til samtlige lærere. For tiden er vi 17 ansatte, som varetager undervisningen i Dragen.

 

Lærerne i Grundskolen:

E-mailadresser er lærernes initialer: xx@detfri.dk

Claus Otto Hansen (CLO)
Klasselærer i 8.b.
Idræt i 8.-9. klasse.

Tysklærer i 8. – 9. klasse. 
Kulturfag 8.b.
Projektlærer.

Cristian Einner Borch (CB)
Klasse- matematiklærer i 9.c.
Fysik i 8 .-9. – 10. klasse. 
Projektlærer.

David Simonsen (DA)
Dansk 10.d.

Kursusfag

Fransk 10. klasse.
Latin og religion i Gym.

Jakob Mikkelsen (JM)
Klasselærer 10.d.
Engelsk 10. d.

Kunst- og medielærer i 10. klasse.
Tysklærer i 10. klasse.
Engelsklærer i 10. klasse.
Kursusfag.

Jan Kroman (JKR)
Klasselærer 10.d.

Kulturfag 8.a.
Matematik 10.d.
Samfundsfag 10. kl.
Musik 10. kl.

Kursusfag 

Jana Sajin (JSA)
Dansk- og klasselærer i 10.c.
Engelsklærer i 10. c.
Billedkunst 8. kl.
Kunst- og mediefag 10. kl.

Julie Østergaard Nielsen (JNI)
Dansk- og  klasselærer i 9.c. 
Engelsklærer i 9. klasse.

Psykologi 10. kl.

Projektlærer

Mette Teibel Nørgaard (MTN)
Klasselærer i 10.c.
Matematik i 10. c.
Matematik 8.b.
Samfundsfagslærer i 10. klasse.

Kursusfag

Mikal Johansen (MJO)
Klasselærer 9.c.
Matematik 9.c.
Kulturfag 9. c.
Projektlærer
Naturfag 9.c.

Dramalærer

Peter Futtrup (PF)
Grundskoleleder.

Sine Louise Meldhedegaard (SLM)
Dansklærer 9.c.

Idræt 9. c. 
Børne- Ungerådgiver (AKT.)
Fransk 8. – 9. kl.

Kursusfag

Sille Lindeberg (SIL)

Orlov indtil 1.1..22

Sisse Pihl (SP)
Klasselærer 8.a.
Fysik/kemi 8. – 9. kl.
Idræt 8. kl.
Matematik 8.a.

Projektlærer

Tanja Cordero (TCO)
Klasse- og klasselærer i 8. b. 
Dansk- og engelsklærer i 8. klasse.
Billedkunst 8. kl.
Kursusfag
Naturfag 8. klasse. 
Projektlærer

Thomas Dinesen (THD)
Klasse- og engelsklærer 9.c.

Musiklærer i 10. klasse.
Projektlærer
Engelsk 8. a.

Naturfag 9. c.

Kursusfag

Torben Lind Jensen (TLJ)
Vicegrundskoleleder.
Dansk- og klasselærer i 8.a. 
Projektlærer.

Andre med tilknytning til Grundskolen:

Sussie Johannesen: (susjoh@kk.dk) UU-vejleder i 10. klasse. 2629 9821
Ole Norved Hansen: (Z98G@kk.dk) UU-vejleder i 8.-9. klasse. 3045 4726
Morten Elsborg Jensen: (ez6h@kk.dk): Psykolog, PPR alle elever. 3045 3551

Vikar i Grundskolen:

Frida Hammershøy, (fha@detfri.dk)

Cecilie Rosenlund, (cro@detfri.dk)

 

Sundhedsplejerske: Katrine Kühl, 2117 0798, mail: bt29@kk.dk

Trine Christensen: (TC@detfri.dk): Terapeut og rådgiver 8. – 10. kl. 5188 5551
Maja Stryhn Petersen: Tale- hørelærer ( l73m@kk.dk) 2868 2492